СИСТЕМА ЗНАМОГИКА
  • Система Знамогика
  • Блог Знамогика Експерт
  • Блог Живо училище
  • Multilingua Znamogika
  • За сайта
    • Privacy Policy
    • Terms and Conditions
    • Disclamer
  • За контакти

Знамогика Експерт

МЕНТАЛНАТА АРИТМЕТИКА С АБАКУС - ПРЕОТКРИТИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ НА ЕДНО ДРЕВНО СМЕТАЧНО УСТРОЙСТВО

1/9/2022

0 Comments

 
Picture
​Абакусът, наричан още сметачна рамка, е изчислително устройство, използвано в древността в Близкия Изток, Европа, Китай и Русия, векове преди възприемането на десетичната бройна система. Точният произход на абакуса е неизвестен. Всъщност, това е древен калкулатор, измислен далеч преди Блез Паскал да изобрети в нач. на 17-ти век т.нар. "паскалин" - аритметична машина или механичен калкулатор.
Picture
Първият известен абакус се използва в Месопотамия и датира от периода 2700 - 2300 г. пр.н.е., като е пригоден за тяхната шейсетична бройна система. Гръцкият историк, бащата на историята - Херодот пише за употребата на абакуса в Древен Египет. Това, което го впечатлява е, че пресмятането е от ляво надясно, обратното на възприетото от гърците смятане от дясно наляво. ​
Picture
По време на империята на Ахеменидите (600 г. пр.н.е.), персите за пръв път започват да ползват абакуса. Тогава обменът на знания и изобретения с техните съседи - Индия, Китай и Римската империя, бил на почит, което е вероятната причина да се разпространи употребата му и в тези страни.
Гръцкият абакус датира от 5 в.пр.н.е. Гръцкият абакус представлявал маса от дърво или мрамор, с предварително направени жлебове в дървото или метала, и малки пулчета за математически изчисления. Този гръцки абакус се употребявал в Ахеменидска Персия, Етруската цивилизация, Древен Рим и до Френската революция - в Западния християнски свят. 
Най-ранният писмен документ, в който се говори за китайския абакус, е от 2-ри век пр.н.е. Суанпан има 2 мъниста в горната част и 5 в долната и обикновено е с повече от 7 оси. По време на династията Сун (960 - 1127) вече се използва суанпан 1:4 (1 мънисто горе - небесно, и 4 долу - земни) - това е и видът на съвременния абакус, който се използва напр. в Япония - там го наричат соробан.
В Рим изчисленията обикновено се правели на метална табличка с жлебове и мъниста 1:4. В Индия абакусът също се е използвал още преди новата ера. В Корея се среща около 1400 г във вариант 1:4, както и 5:1. Ацтеките, олмеките и инките също използват своя разновидност сметало. В Русия се използва десетичното сметало, подобно на днешното училищно сметало в Европа.  
Picture
​В Япония абакусът се привнася от Китай (както и йероглифичната писменост). Той пристига в Страната на изгряващото слънце през 14-ти век. Смятането със соробан се преподава в японските училища повече от 500 години и е дълбоко вкоренено в културната традиция на Япония. Въпреки навлизането на калкулаторите, японците продължават да насочват децата си към смятане със сметало. Една толкова напреднала в техническо отношение страна продължава да държи на това децата да не губят това познание. И вероятно причините не се крият в консерватизма или прекомерния патриотизъм. Прагматичните японци са разбрали, че смятането със сметало носи сериозни ползи, които са особено важни и съществени в наши дни. Тези ползи са свързани с когнитивното развитие на децата.   
Picture
​Предимствата за децата от използването на абакус 
За децата, особено в началното училище, по-интересно и увлекателно се възприемат и усвояват тези знания, които се дават не в словесно-теоретичен вид, а в хода на някаква предметна дейност. По този начин по-лесно и по-трайно се овладяват знания и умения. В Япония например повечето обучения в училище и в детската градина са основани на дейностния подход. Сравнителни изследвания, проведени в Япония, показват по-успешно последващо овладяване на математиката там, където децата са се учили да смятат със соробан (сметало).   
Ползите от извършване на математически изчисления със соробан се състоят в развиването на:
1. Концентрацията - работата с абакус изисква съсредоточаване върху действията с ръцете или върху визуализирането на същите тези действия.
2. Логическото мислене - изисква съобразяване, коя формула да се използва и по какъв начин (според наличната до момента подредба на мънистата се налага различен подход за прилагането й).
3. Паметта - запаметяват се 34 формули, които са азбуката на менталната аритметика с абакус. Освен това, при визуализирането на задачите, се налага запаметяване на образа, до който си стигнал при пресмятането. Комбинирането на запаметяване с визуализиране на развитието на математическата ситуация, произтичаща от конкретната задача, води до развитие на няколко когнитивни способности и съвместното им използване.
4. Умение за визуализация - основа за развитие на творческото въображение. Учейки се да визуализираш математическите ситуации, които се извършват на реалното сметало, помага за развитие на много важно умение - задържане на визуалния образ в съзнанието и опериране с него в полето на съзнанието. Ако искате да станете добри визионери и да умеете да работите с визуалните образи, да изграждате добри и трайни мисъл форми, менталната аритметика с абакус ви дава един много ефективен подход, като упражнява и развива уменията ви да виждате отвъд видимия материален свят. 
5. Фината моторика - манипулирането с мънистата, което става все по-бързо и по-бързо с нарастването на уменията за смятане, води до развитие на фината моторика на ръцете. Децата с по-добра фина моторика имат по-добра логическа мисъл, по-бистра памет, по-голяма концентрация. Недостатъчно развитата фина моторика затруднява писането и демотивира детето. Обратно, добрата фина моторика улеснява процеса на писане и това води до по-добри учебни постижения. 
При равни други условия, дете с по-добра фина моторика ще се справи по-добре с овладяването на материала по български език, както и в речево отношение ще бъде по-пластично, с по-подвижна мисъл и по-бързо ще обогатява речника си. Както казва Мария Монтесори - "Ръцете са инструмент на мозъка."
6. Речта - движението на пръстите е в пряка връзка с речевата функция. Речевите области - центровете на Брока (центърът на Брока отговаря за синтаксиса/граматиката) и Вернике (отговаря за значението на думите и семантиката) - се  развиват под влияние на импулсите от пръстите на ръцете. Стимулирането на движенията с пръстите на ръцете води до непреднамерено развитие на речевите възможности на детето. 
7. Ляво и дясно полукълбо едновременно - работата с лява и дясна ръка едновременно и съгласуването на действията на двете ръце развива както двете полукълба едновременно, така и невронните връзки помежду им, което води до невероятно развитие на интелигентността.
8. Количествени представи - противно на твърдението, че менталната аритметика не развива количествените представи на децата, всъщност се случва точно обратното. Неслучайно сметалата (при нас са възприети сметала с по 10 мъниста) са въведени за ползване в първи клас. Всъщност соробанът е доста по-усъвършенстван уред за количествено възприемане от обикновеното 10-мънистово сметало. 
Използвайки соробан детето разбира:
- начините за получаване на 5 и 10 с помощта на "малките и големите помощници";
- овладява без грешка цифровите позиции (различни вертикални оси на сметалото) и с лекота оперира с техните стойности, както и прави прехвърляния непрекъсното; 
- как да прилага формулите, в които всъщност са заложени основните количествени концепции (в т.ч. работа с отрицателни числа);
- как да решава задачи с четирите основни математически операции, като може да решава (ако напредне достатъчно) дори и логаритми, без да влага в тях негативна конотация за трудност и непостижимост. 
Аритметиката със соробан прилича на двоична аритметика, а правилата за запомняне са намалени по брой.
Използването на соробан в обучението може драстично да ускори изпълнението на аритметични изчисления наум. Ускорението може да се използва за преподаване на по-многобройни методи за решаване на задачи, които в противен случай биха били невъзможни поради много изчисления, необходими за решаването им. Знанията, получени от работа със соробан, могат да се пренесат в разбирането на компютрите и компютърната аритметика.
9. Реактивност - развива се бързина на реакциите, скорост на изпълнение/решение на задачите, т.е. се развиват ценни умения за справяне с физическата реалност - подвижност, бързина, светкавична съобразителност. 
 
Допълнителни предимства
1. Повишаване на общата увереност в собствените способности, поради бързото напредване в овладяването на математическия материал, както и в общото интелектуално развитие.  
2. Позитивна нагласа, която помага на детето да се справя с всякакви ситуации, тъй като в менталната аритметика с абакус то се сблъсква с такива непрекъснато, т.е, не отчита непознатото и трудното като невъзможно и не се демотивира. 
3. Пренос на общото усещане за успешност върху цялостната дейност и улесняване на преодоляването на трудностите с лекотата на човек, който не се спира пред нищо, защото не чувства в себе си ступори от типа на очакване на неуспех с последващо разочарование. 
4. Менталната аритметика развива нагласа за растеж, т.е. детето знае, че може да постигне всичко, стига да вложи необходимата енергия (воля и труд). Неговата мотивация е висока и тя се подхранва непрекъснато от незакъсняващите постижения. 
 
Предимства за възрастните
1. Развитие на нови невронни връзки. 
2. Едновременна работа на двете полукълба и синхронизирането им.
3. Развитие на мозъка, благодарение на невропластичността му, независимо от възрастта.
4. Развиване на капацитета на мозъка и откриване на негови неподозирани качества, постигано незабележимо, само посредством решаването на аритметични задачи.
5. На чисто битово ниво - по-бързо извършване на изчисления, които ни се налага да правим ежедневно (напр. при пазаруване).
 
0 Comments



Leave a Reply.

    СИСТЕМА ЗНАМОГИКА

    Това е блог на система "Знамогика", който замества досега съществуващия сайт ЗНАМОГИКА ЕКСПЕРТ.

    Archives

    January 2022

    Categories

    All

    Публикации в блога
    • ЗАЩО МАТЕМАТИКАТА Е ТОЛКОВА ВАЖНА
    •  20 КОГНИТИВНИ СТРАТЕГИИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ДЕТСКАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
    • 7 СОЦИАЛНО-ЕМОЦИОНАЛНИ СТРАТЕГИИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ДЕТСКАТА КОГНИТИВНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
    • ВСИЧКО Е МАТЕМАТИКА
    • ОБУЧАЕМОСТ – ЩО Е ТО И ЗАЩО ВСЕ ОЩЕ НЕ СЕ РАЗБИРА И ПРИЛАГА ЗА ДЕЦАТА НА НОВОТО ВРЕМЕ (ЕДИН КРИТИЧЕН ПОГЛЕД)
    • МОЗЪКЪТ - ЛЯВО И ДЯСНО ПОЛУКЪЛБО ИЛИ НЕЩО ПОВЕЧЕ
    • 4-ДНЕВНА РАБОТНА СЕДМИЦА - УТОПИЯ ИЛИ РЕАЛНОСТ
    • РАБОТА ОТ КЪЩИ ИЛИ ОТ ОФИС - ПЛЮСОВЕ И МИНУСИ
    • МЪДРОСТТА НА ДЪРВЕТАТА
    • ЗЕМЯТА - НАШ ДОМ
    • МЕНТАЛНАТА АРИТМЕТИКА С АБАКУС - ПРЕОТКРИТИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ НА ЕДНО ДРЕВНО СМЕТАЧНО УСТРОЙСТВО
    • ЩО Е ТО МЕНТАЛНА МАТЕМАТИКА И ЗАЩО Е ВАЖНА ЗА КОГНИТИВНОТО РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕКА
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Система Знамогика
  • Блог Знамогика Експерт
  • Блог Живо училище
  • Multilingua Znamogika
  • За сайта
    • Privacy Policy
    • Terms and Conditions
    • Disclamer
  • За контакти